چگونگی تولید محتوا در یوتیوب؟ اهمیت تولید محتوای ویدیویی از یکسو و ضرورت حضور فعال و استفاده از قابلیت‌های یوتیوب از سوی دیگر، ما را بر آن داشت تا در این مقاله چگونگی تولید محتوا در یوتیوب برای شروع کار در یوتیوب را به طور اجمالی آموزش دهیم. مراحل تولید یک ویدیو در یوتیوب به شرح زیر می‌باشد:

شناسایی مخاطب

قبل از هر تصمیمی برای انتخاب موضوع تولید محتوا در یوتیوب، ابتدا باید مخاطب خود را شناسایی نمایید. بدانید به چه چیزی نیاز دارد؟ اگر اهداف آموزشی دارید بفهمید مخاطبان شما در انتظار آموزش چه چیز هستند؟ اگر محصولی ارائه می‌دهید، جستجو کنید که مشتریان به دنبال دانستن چه چیز در رابطه با آن محصولند؟ در این مورد بهتر است چند سؤال اصلی از خودتان بپرسید:

 • مخاطب شما چه کسانی هستند؟
 • نیاز مخاطب شما چیست؟
 • آیا ویدیوی شما پاسخگوی آن خواهد بود؟

اگر پاسخ قانع کننده‌ای به این سؤالات نداشتید، پس نیازمند تحقیق بیشتر هستید. پاسخ به این سؤالات شما را در طراحی و برنامه ریزی ویدیویتان کمک خواهد کرد. برای ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطب، شناسایی نیاز آن‌ها لازم است.

انتخاب موضوع مناسب

موضوعات پرطرفدار یوتیوب را می‌توان به 7 دسته تقسیم کرد. ویدیوهای عمومی، تجارت، مد و زیبایی، بازی و گیمینگ، ورزش و تناسب اندام، فیلم و تلوزیون و موسیقی و آموزش. با توجه به نیاز مخاطب موضوعی را انتخاب نمایید که در آن مهارت نیز داشته باشید. تسلط به موضوع برای تولید محتوا در یوتیوب ضروری است.

نوشتن متن

نوشتن یک متن، هرچند ساده به شما در نحوه اجرای ویدیو کمک شایانی خواهد نمود. از فراموشی و دوباره کاری جلوگیری خواهد نمود. متن را بگونه ای بنویسید که گویی مشغول اجرای آن هستید، تا حد ممکن واضح و به زبان خودتان باشد. تمام جزئیات را در متن خود بگنجانید. متن خود را چندین بار با صدای بلند تمرین کنید آن را ضبط کنید، گوش بدهید و روان بودن آن را چک کنید. در صورت وجود هر گونه ابهام در متن برگردید و آن را اصلاح نمایید.

متن را برای شخص دیگری بفرستید یا اجرا نمایید و از او بخواهید اشکالات شما را بگوید. اگرچه مورد قضاوت قرارگرفتن دلهره آور است، اما به تدریج به یک روند عادی تبدیل خواهد شد.

آماده کردن تجهیزات ابتدایی

 بی تردید استفاده از تجهیزات پیشرفته می‌تواند کیفیت بالاتری در تولید به همراه داشته باشد اما باید به این نکته توجه داشته باشید که کار با این ابزار کاملاً تخصصی است و نیاز به آموزش تخصصی دارد. بسته به نوع تولید محتوا در یوتیوب، ابزارتان متفاوت خواهد بود. گاهی لازم است از خودتان یا هر چیز دیگر فیلم ضبط کنید در این صورت دوربین، میکروفن و نور و … لازم خواهد بود. در برخی موارد به ویژه ویدیوهای آموزشی لازم است صفحه اسکرین گوشی یا لپ تاب خود را به اشتراک بگذارید. با تجهیزات ابتدایی شروع کنید و به مرور آنها را ارتقاء دهید. چند مورد از تجهیزات ابتدایی برای ساخت یک ویدیو به طور خلاصه معرفی می‌شود:

 • دوربین: اگرجه دورین های سطح بالا می‌توانند ظاهر ویدیوی شما را به شدت بهبود بخشند، اما تنظیمات و گزینه‌های زیاد و مدیریت آن‌ها باعث پیچیدگی در کار خواهد شد. فراموش نکنید شما احتمالاً یک دوربین کوچک زیبا در جیب یا کیف خود دارید. بله گوشی‌های هوشمند می‌توانند فیلم را به صورت HD ضبط نماییند و حتی بسیاری از آنها قابلیت 4K را نیز دارند. این تا حدی می‌تواند شما را از خرید دوربین بی نیاز نماید.
 • تری پاد (سه پایه): به وسیله یک هولدر گوشی را برروی آن نصب می‌نمایید و با استفاده از پایه‌ها می‌توانیم گوشی را در ارتفاع دلخواه قرار بدهیم. علاوه بر آن استفاده از تری پاد برای جلوگیری از لرزش‌های دست حین تصویربرداری ضروری است.  گوشی خود را روی سه پایه تنظیم نمایید و برای اطمینان به طور آزمایشی ضبط نمایید.
 • میکروفن: اهمیت صدا کمتر از تصویر نیست. هر چقدر هم دوربین شما حرفه‌ای باشد، صدای ضبط شده با دوربین کیفیت بسیار پایین دارد. پس حتماً باید از میکروفن استفاده نمایید. میکروفن‌های یقه‌ای قیمت مناسب و کیفیت صدای قابل قبولی دارند.
 • نور: برای ضبط یک فیلم با کیفیت حتماً باید به نورپردازی توجه داشت. چرا که نور پردازی تفاوت زیادی را در ظاهر و کیفیت ویدیو شما ایجاد می‌کند. استفاده از سافت باکس در دو جهت از روبرو ضروری است. می‌توانید به جای خرید سافت باکس از چراغ‌های مطالعه ساده نیز استفاده نمایید.

  ضبط کردن

  در این مرحله صحنه‌ای برای ضبط آماده نمایید که از شلوغی و آشفتگی خالی باشد. یک دیوار خالی و تک رنگ برای پس زمینه عالی است. دوربین و نور را تنظیم نمایید. دقت کنید که در قاب دوربین قرار بگیرید. فیلمنامه خود را اجرا نمایید. برای حفظ تماس چشمی دقت کنید که به لنز دوربین نگاه کنید. از اینکه تپق بزنید یا تکرار کنید یا هر اشکال دیگری هراس نداشته باشید. در واقع اولین فیلم شما، بدترین آنها خواهد بود. اگر این واقعیت را قبول کنید به خوبی به مشکل کمال گرایی خود غلبه خواهید نمود.

  اگر هنگام اجرا اشتباه کردید، ضبط را متوقف نکنید. کمی مکث کنید و سپس از کمی قبل از اشتباه خود شروع کنید. در مرحله بعد می‌توانید اشتباهات و بخش‌های اضافی را حین تدوین حذف نمایید.

  ادیت فیلم

  این قسمت جالبترین و وقت گیر ترین قسمت خواهد بود و البته برای مبتدی‌ها بسیار طاقت فرسا. البته لازم نیست یک تدوین گر حرفه‌ای باشید. موارد اضافی و اشتباهات را حذف کنید. از ترنزیشن و حاشیه نویسی روی تصویر استفاده نمایید. ناحیه یک سوم پایین ویدیو جایی برای ارائه اطلاعات به مخاطب حین پخش ویدیو است. اضافه کردن موسیقی: سرگرم کننده ترین بخش ماجرا همین خواهد بود. به احتمال زیاد انتخاب آهنگ به مراتب بیشتر از تهیه کل ویدیو وقت خواهد گرفت. بهتر است از موسیقی‌هایی که یوتیوب در اختیارتان قرار داده استفاده نمایید تا با مشکل حق امتیاز روبرو نشوید.